Automobiļa akumulatora uzlāde: darām to pareizi

0
3111

Automobiļa akumulatora uzlāde: darām to pareizi

Saturs:

  1. Izlādējies/tukšs akumulators
  2. Automobiļa akumulatora uzlādes process
  3. Jautājumi par automobiļa akumulatora uzlādi

Katrai automašīnai ir elementi, kuriem nepieciešama elektriskā enerģija. Bez elektrības nedarbosies ne lukturi, ne signāls, ne arī pati automašīna. Par elektroenerģijas padevi atbild akumulators, kurš atrodas zem kapota. Braukšanas laikā, ģenerators uzlādē akumulatoru. Tomēr ir gadījumi, kad akumulatoram nepieciešama papildu uzlāde. Ja uzlāde netiks veikta laicīgi, tad akumulatora ekspluatācijas laiks samazināsies. Uzlādei nepieciešama īpaša uzlādes ierīce.

Kā saprast, ka automašīnas akumulators ir izlādējies?

Akumulatora pārbaudes metodes var iedalīt parastajās un precīzas diagnostikas metodēs.

Pirmās pazīmes, ka akumulators ir izlādējies

Akumulators tiek uzskatīts par strādājošu, ja:

  • Tas uzņem elektrisko strāvu 1/10 no tā nominālās jaudas;
  • Tas izdod noteiktās jaudas strāvu;
  • Tam ir strāvas spēks, ko norādījis ražotājs;
  • Ir uzlādēts ilgu laiku.

Ja vismaz viens punkts neatbilst patiesībai, tad akumulators atrodas izlādes stadijā vai arī ir kļuvis nederīgs.

Pilnībā izlādējušos akumulatoru var atpazīt pēc šādām pazīmēm:

  • Motoru nevar iedarbināt, pat ja nesen ir veikta uzlāde;
  • Uzlādes līmenis uzreiz samazinās pēc uzlādes beigām;
  • Elektrolīta krāsa ir kļuvusi duļķaina vai melna;
  • Uzlādes laikā stipri paaugstinās akumulatora temperatūra (vismaz vienā no nodalījumiem);
  • No akumulatora jūtama nepatīkama smaka.
Зарядное устройство для автомобильного аккумулятора Dnipro-M

Precīzas diagnostikas metodes

Lai veiktu precīzu diagnostiku ir nepieciešami vairāki aparāti: testeris, multimetrs, uzlādes ierīce, strāvas knaibles un slodzes dakša. Tie palīdzēs veikt testu, kas norādīs uz precīzu akumulatora stāvokli.

No akumulatora ir jānoņem klemmes un tam jāpieslēdz multimetrs. Aparātam ir jābūt sprieguma mērīšanas režīmā (20 V, pastāvīga strāva). Uzstādiet spailes atbilstoši polaritātei – sarkanā ir jāpieslēdz “+” polam, bet melnā “-“ polam. Atkarībā no multimetra rādītājiem, var precīzi noteikt akumulatora stāvokli:

  1. 11,9–12,2 V. Uzlādes līmenis atrodas uz nulles — akumulators ir steidzami jāuzlādē, jo iespējams, tajā ir sācies sulfatēšanās process.
  2. 11,2–11,7 V. Spriegums tādās robežās nozīmē, ka iekšpusē ir nolauzta plāksne. Šādā akumulatorā tiek paaugstināta pretestība, tāpēc uzlādes vietā tas sāk “uzvārīties”. Tāds akumulators nevar izdot palaišanas strāvu, kas ir pietiekoša, lai iedarbinātu automašīnu.
  3. 10,4–10,7 V. Šāds spriegums uz akumulatora klemmēm var būt no dažādu zīmju plākšņu īssavienojuma vienā nodalījumā. Īssavienojuma dēļ akumulators ļoti ātri izlādējas, bet spriegums nodalījumā būs 0 V.
  4. 9 V vai mazāk. Akumulators ir pilnībā izlādējies, neizslēgtu gaismu, gabarītgaismu vai neaizvērta bagāžas nodalījuma dēļ.

Ja pie rokas nav aprīkojuma, var veikt citu testu. Automašīnas motoram jābūt izslēgtam, jāieslēdz tālās gaismas un jāatstāj uz 20 minūtēm. Pēc tam jāmēģina auto iedarbināt. Ja akumulatoram ir nopietna problēma, tad motoru nevarēs iedarbināt vai arī tā iedarbināšana būs sarežģīta.

Automobiļa akumulatora uzlādes process

Ja ir zināms, ka nepieciešams veikt akumulatora uzlādi, rīkojieties šādi:

Akumulatora sagatavošana uzlādei

Ja akumulators ir bezapkopes:

  1. Izņemiet akumulatoru no auto. Ja laika nav daudz, to var vienkārši atslēgt no tīkla.
  2. Lai būtu labs kontakts, nepieciešams notīrīt klemmes.
  3. Ieteicams notīrīt akumulatora virsmu ar tīru un sausu lupatiņu vai samitrināt 10% ožamajā spirtā.

Ja ir apkopes akumulators, ir nepieciešams vēl papildus veikt šādas darbības:

  1. Noteikti atskrūvējiet korķīšus vai atveriet noslēgu. Tas ļaus izkļūt tvaikam ārā, nepiepūšot akumulatoru.
  2. Ja kādā no nodalījumiem trūkst elektrolīts, tad pielejiet destilētu ūdeni. Pārliecinieties, vai tas pilnībā nosedz plāksnes.

Akumulatora uzlāde

Akumulatoru var lādēt divos režīmos:

  • Ar pastāvīgu strāvu;
  • Ar pastāvīgu spriegumu.
Правильная зарядка акб авто

Uzlāde ar pastāvīgu strāvu

Strāvas stipruma aprēķināšanas formula: 0,1 х С20. Nepieciešama 1/10 nominālās akumulatora ietilpības 20 stundu uzlādes laikā. Lai tādā režīmā regulētu strāvu, ir nepieciešama regulēšanas ierīce.

Ja esat izlēmis lādēšanu veikt ar pastāvīgu strāvu, tad ik pēc dažām stundām būs jākoriģē elektrība. Procesa beigās akumulators izdalīs nozīmīgu gāzes daudzumu. Ja sprieguma vērtība sasniegs 14.4 V, tad jāsamazina elektrība līdz 0.05 no akumulatora ietilpības. Sasniedzot 15 V, elektrība jāpiegādā 0.025 no akumulatora ietilpības.

Tiek uzskatīts, ka akumulators ir uzlādēts, kad strāvas un sprieguma rādītāji tiek saglabāti 2 stundu garumā bez izmaiņām. Modernie akumulatori (bezapkopes) izdod aptuveni 16.4 V lielu spriegumu.

Auto akumulatora uzlādes laiks

Akumulatora uzlādes laiks izmantojot jebkuru metodi ir aptuveni vienāds 10-12 stundas. Tas ir pie nosacījuma, ka akumulators ir pilnībā izlādēts. Ja akumulators nav pilnībā izlādējies, tad arī uzlādes laiks būs īsāks.

Elektrolīta līmeņa kontrole

Pirms uzlādes ir jāpārbauda elektrolīta līmenis. Mūsdienu akumulatoriem ir “actiņas” vai atzīmes uz korpusa, kas norāda minimālo un maksimālo līmeni. Ja elektrolīta līmenis ir samazinājies, tad tas ir jāuzlej vai arī jāpievieno destilēts ūdens.

Безопасная зарядка авто

Drošības noteikumi

Akumulatora uzlādes laikā notiek bīstams ķīmisks process – izdalās ūdeņradis un skābeklis. Sajaucoties, tie veido sprādzienbīstamu vielu. Lai uzlāde būtu droša, ir jāievēro šādi noteikumi:

  • Telpai, kurā notiek uzlāde, jābūt labi vēdināmai.
  • Akumulatora uzlādi nedrīkst veikt atklātas liesmas tuvumā, vai arī pie iekārtām, kas var izraisīt dzirksteles.
  • Ja nav iespējams noņemt akumulatoru no auto, atvienojiet mīnusa vadu.

Jautājumi par automobiļa akumulatora uzlādi

Ir vairāki jautājumi, kas bieži tiek uzdoti par akumulatora uzlādēšanu. Aplūkosim atbildes uz tiem:

Kā atjaunot vecu akumulatoru?

Laika gaitā lielākajā daļā akumulatoru esošās plāksnes sabirst vai aizsērē. Lai atjaunotu tādu akumulatoru, veiciet šādas darbības:

  1. Izskalojiet akumulatoru ar destilētu ūdeni.
  2. Elektrolītam pievieno desulfatējošu piedevu un nogaida 2 diennaktis, kamēr tā izzūd.
  3. Ielej elektrolītu akumulatorā.
  4. Vairākas reizes uzlādē un izlādē akumulatoru, uzstādot 1/10 no maksimālās strāvas.
  5. Sagatavo elektrolīta blīvumu līdz nominālajam (1.28 g/cm3). Tam ir nepieciešams destilēts ūdens vai elektrolīts ar paaugstinātu blīvumu.

Kā uzlādēt apkopes akumulatoru?

Apkopes akumulators ir tāds akumulators, kuram var izņemt korķīšus, piekļūstot plastikāta plāksnēm ar elektrolītu. Pirms uzlādes tādiem akumulatoriem ir jāatskrūvē korķīši, lai iekšpusē neuzkrātos gāze. Pirms uzlādes ierīces pieslēgšanas, tā tiek vispirms pievienota akumulatoram, un pēc tam strāvai. Tādējādi tiek novērsta dzirksteles rašanās iespēja.

Kā pareizi uzlādēt bezapkopes akumulatoru?

Lielākā daļa mūsdienu akumulatoru ir bezapkopes. To uzlādi veic izmantojot automātiskās uzlādes ierīces, kas precīzi regulē spriegumu. Bieži bezapkopes akumulatoros ir iebūvēts uzlādes indikators, kas ļauj sekot līdzi uzlādes līmenim.

Atcerieties, ka uzlādei nepieciešams iestatīt spriegumu/strāvu. Pārāk augsti rādītāji var izraisīt elektrolīta uzvārīšanos.

Kā uzlādēt pilnībā izlādējušos akumulatoru?

Lai uzlādētu pilnībā izlādējušos akumulatoru, tiek izmantotas speciālas lādēšanas ierīces, kuras var darboties desulfatēšanas režīmā. Tās var novērst sulfatēšanās sekas – svina plātņu ķīmiskās reakcijas, kas izraisa to bojājumus. Var veikt arī neliela apjoma uzlādes, kuras sauc par “treniņiem”. Pēc desulfatēšanas pabeigšanas, jānosaka akumulatora stāvoklis, jānoskaidro, kāda strāva nepieciešama, lai to uzlādētu, un uzlādēt, izmantojot uzlādes ierīces.

Kā zināt, ka akumulators ir pilnībā uzlādēts?

  1. Daudziem bezapkopes akumulatoriem ir indikators, kas iedegas zaļā krāsā, ja akumulators ir uzlādēts.
  2. Uzlādes ierīce var būt aprīkota ar ampērmetru. Ja rādītājs atrodas uz 0 vairākas stundas, tad tas nozīmē, ka akumulators tiek uzskatīts par uzlādētu.
  3. Var veikt sprieguma mērījumus uz akumulatora klemmēm. Tas ir uzlādēts, ja rādītāji ir 16.3-16.4 V.

Cik bīstama ir pilnīga akumulatora izlāde?

Katru akumulatoru, kuru neizmanto, ir jāuzlādē, pretējā gadījumā tas pāries dziļās izlādes pozīcijā. Pēc izlādes samazinās akumulatora ietilpība. Visilgāk kalpos pilnībā uzlādēts akumulators, tāpēc periodiski jāpārbauda uzlādes līmenis, nepieļaujot pilnīgu izlādēšanos. Akumulatora pareiza apkope pagarina tā dzīves ilgumu un padara to drošāku.