Metināšanas aparātu izvēles kritēriji

0
4746

Metināšana ir viens no mūsdienu ražošanas pamata tehnoloģiskajiem procesiem. Ir grūti iedomāties celtniecības vai rūpniecības nozares bez metināšanas tehnoloģijām. Dažās nozarēs metināšanas process aizņem 65-70% no kopējā ražošanas laika.

Šobrīd tirgū tiek piedāvāti dažādi metināšanas iekārtu veidi dažādiem uzdevumiem, kas strādā gan ar maiņstrāvu, gan ar līdzstrāvu, kam ir dažādi reitingi, gan lietošanai mājas apstākļos (vasarnīcā, garāžā), gan profesionāliem mērķiem turklāt strādājot ar dažādiem materiāliem. Atsauksmes var būt dažādas. Lai izvēlētos labākos manuālās metināšanas invertorus, precīzi jāzina to veidi. Ņemiet vērā, ka tā nav tikai sadzīves tehnika, bet gan diezgan sarežģīta un daudzveidīga iekārta.

Galvenie metināšanas iekārtu veidi:

MMA – manuālā metāla loka metināšana – rokas loka metināšana ar mākslīgiem (segtiem) elektrodiem.

MIG / MAG – metāla inertā/aktīvā gāzes metināšana – loka metināšana ar kūstošu metāla eletrodu (stiepli) inertas/aktīvas aizsarggāzes vidū ar automātisku stieples padevi.

TIG – metināšana ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē – rokas argonloka metināšana ar nekūstošu elektrodu inertās aizsarggāzes vidē.

Vispopulārākie ir MMA metināšanas aparāti. Tos var atrast gandrīz katrā mājsaimniecībā, jo tie ir viegli pieejami un vadāmi. Tie tiešām ir labākie universālie metināšanas invertori.

Pateicoties mūsdienīgajām tehnoloģijām, metināšanas process ir kļuvis par 90% automatizētāks. Tāpēc pat metinātājs-iesācējs pēc 2. vai 3. elektroda sapratīs metināšanas procesu. Tieši tāpēc šiem aparātiem ir plašs pielietojums.

Pēc kādiem kritērijiem ir jāizvēlas aparāts?

Ir jānosaka vairāki faktori, kuriem jāpievērš uzmanība, izvēloties metināšanas invertoru:

  1. Metināšanas aparāta klase (sadzīves vai profesionāls);
  2. Metināšanas strāvas nominālais spēks;
  3. Līdzstrāva vai maiņstrāva;
  4. Elektroda/stieples diametrs, ar kuru strādā invertortipa metināšanas aparāts;
  5. Darba cikls;
  6. Metināšanas aparāta “pildījums”;
  7. Dizains/ergonomika;
  8. Svars;
  9. Komplektācija.

Sadzīves vai profesionālais metināšanas aparāts

Lai iegādātos labu metināšanas invertoru, tas ir pirmais jautājums, kas ir jāizvērtē. Ja iegādāsieties sadzīves aparātu profesionāliem mērķiem, tas var neattaisnot jūsu cerības. Jāņem vērā tādi kritēriji kā: ieteicamais nepārtrauktā darba laiks slodzes laikā, metinātās šuves kvalitāte un dziļums, kā arī ierīces izslēgšanās lielas slodzes laikā.

Ja Jums nepieciešams aparāts mājai un vasarnīcai, tad profesionāls aprīkojums Jums būs lieks pārtēriņš. Sadzīves modeļu vērtība ir mazāka. Tāpēc, atbildot uz šo jautājumu, jūs būsiet pussoli priekšā uz pareizo izvēli.

Tirgū tiek piedāvāti vairāk nekā 100 ražotāju MMA metināšanas aparāti. Tie ir ar dažādām jaudām, iespējām un cenām.

Vairāk nekā 10 gadus Dnipro-М ražo jaunus metināšanas aparātus balstoties uz klientu prasībām. Dnipro-M 2017.gadā un 2018.gadā ir saņēmuši apbalvojumu “Metināšanas aparāti Nr.1 Ukrainā”.

Izstrādes procesā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas iekārtas automatizācijai un darba drošībai ar instrumentu.

Pastāvīgi tiek pievienotas jaunas funkcijas un sistēmas, kā rezultātā invertori ir vēl uzticamāki, parocīgāki un funkcionālāki.

Metināšanas aparātu sortimentā ir divas galvenās sērijas:

  • Aparāti darbam ar rokas elektrodiem (SAB un MMA);
  • Pusautomāts – MIG / MMA, darbam gan ar elektrodiem, gan ar metināšanas stiepli.

SAB sērija – sadzīves metināšanas aparāts, kas ir speciāli izveidots lietošanai mājas apstākļos vai arī periodiskiem profesionāliem uzdevumiem.

Ukrainā, kurā tiek ražoti Dnipro-M aparāti, šī sērija skaitās vispopulārākā. Pēdējo divu gadu laikā ir pārdoti vairāk nekā 200 000 aparātu no šīs SAB sērijas, kas nodrošina 100% atbilstību klientu prasībām mājas apstākļos. Atkarībā no uzdevumiem, šie aparāti ir arī piemēroti profesionālu uzdevumu veikšanai.

ММА sērija – profesionālie metināšanas pusautomāti, kuriem ir lielāka jauda nekā SAB aparātiem. Šīs sērijas aparāti paredzēti intensīvam ikdienas darbam, tādējādi lietderības koeficients ir augsts. Vairāki tūkstoši uzņēmumu strādā tieši ar Dnipro-M MMA sērijas aparātiem, kas augstu novērtē aparātu profesionālos parametrus.

Piedāvāto sēriju konstrukcijas:

  1. Trīs plāksnes. Šī iemesla dēļ nelielajā korpusā ir palielināts diožu skaits – 8 gabalas. Tas ļauj uzlabot metināšas loka un metinājuma šuves kvalitāti.
  2. Palielināts tīkla filtrs – 1880 milifaradi, tādēļ ar aparātu var strādāt sākot no 140 V, nezaudējot jaudu.
  3. Trīsplākšņu konstrukcija ļauj uzlabot dzesēšanas sistēmu. Tāpēc, katru, lielas strāvas uzdevumu, metinātājs var veikt bez apstāšanās.

Pati galvenā minētās sērijas atšķirība ir amerikāņu IGBT tranzistori FairChild un tehnoloģija MOSFET – Toshiba. Pasaules ražotāju augstas veiktspējas tranzistori ar lielāku jaudu par +30%.

Pāra tranzistoru pārslēgšana garantē stabilitāti, palielina aparāta kalpošanas laiku un palielina instrumenta darba laiku.

Darba iespējas

Savukārt SAB sērijas aparāti dalās pēc elektrodu izmantošanas iespējām, kas paredzēti 4 mm diametra vai 5 mm diametra elektroda metināšanai. Ieteicamais SAB slodžu laiks:

– maksimālas jaudas gadījumā līdz 3 stundām bez pārtraukuma;

– vidējas jaudas gadījumā līdz 8 stundām bez pārtraukuma.

Sērija SAB-250/255/258 – izmanto elektrodus, kuru diametrs ir 1,6-4 mm.

Var strādāt ar visa veida elektrodiem: tērauds, nerūsējošais tērauds, čuguns.

Var metināt līdz 10 mm/griezt metālu līdz 8 mm biezumam.

Darbs bez apstāšanās (darba cikls): 40 elektrodi, kuru diametrs ir 4 mm, apkārtējās vides temperatūra ir 25°С.

Sērija SAB-260 – darbojas plašā diapazonā, elektrodu diametrs – 1,6-5 mm.

Var strādāt ar visa veida elektrodiem: tērauds, nerūsējošais tērauds, čuguns.

Var metināt līdz 12 mm/griezt metālu līdz 10 mm.

Darbs bez apstāšanās (darba cikls): 40 elektrodi, kuru diametrs ir 5 mm, apkārtējās vides temperatūra ir 25°С.

Sērija ММА – darbojas metināšanas strāvas diapazonā ar elektrodiem, kuru diametrs ir 1,6-5 mm.

Var strādāt ar visa veida elektrodiem: tērauds, nerūsējošais tērauds, čuguns.

Ieteicamais slodžu laiks:

– maksimālas jaudas gadījumā līdz 10 stundām bez pārtraukuma;

– vidējas jaudas gadījumā līdz 15 stundām bez pārtraukuma;

– darbs bez apstājas (darba cikls) 100 elektrodi, kuru diametrs ir 5 mm, apkārtējās vides temperatūra ir 25 °С.

Jāpiemin arī zīmolu metināšanas aparātu darba automatizācija. Lielākā daļa ražotāju norāda, bet nerealizē funkcijas, kas atvieglo un uzlabo metināšanas procesu. To viegli var pārbaudīt jau pēc pirmā izlietotā elektrodā.

Metināšanas procesa automatizācijas funkcijas Dnipro-M aparātos

HotStart – karstais starts – nodrošina loka aizdedzināšanu. Aizdedzināšanas brīdī aparāts uz sekundi automātiski palielina strāvas spēku papildus tam, ko norādījis metinātājs, pateicoties tam elektrods uzreiz uzkarst un viegli aizdedzina loku;

ArcForce (loka forsāža), ja metināšanas procesa laikā kādu iemeslu dēļ metināšanas loks trūkst un dziest – loka forsāžas funkcija automātiski dod papildu impulsu, kas ļauj metinātājam strādāt bez nejaušas loka pārtrūkšanas;

AntiStick – šķidro elektrodu vieglā sadale bez apsmērēšanas.

Reizēm elektrods pielīp pie metāla un rodas īssavienojums. Atdalīt elektrodu no sagataves ir praktiski neiespējami. Iedarbojas funkcija AntiStick (nesalipšana) un tā atiestata strāvas vērtību līdz minimumam. Tādu elektrodu ir viegli atdalīt no sagataves, un pēc tam strāva automātiski atgriežas iestatīto vērtību robežās un darbu var turpināt ar to pašu elektrodu.

VRD – brīvgaitas sprieguma padeves laikā aparāts ir ieslēgts, bet metināšana netiek veikta. Šī funkcija samazina spriegumu līdz cilvēkam, kas ir drošs, tie ir 12 –17 V. Sadarbība ar elektrodu nerada nekādu risku metinātājam pusautomātiskā metināšanas procesa atjaunošanai. Funkcija ir pieprasīta ekstremālos apstākļos vai ar augstu vides mitrumu: šahtās, siltuma un ūdensapgādes sistēmām.

Termokontrole – aizsardzība pret aparāta pārkaršanu.

Vēl viens metināšanas aparātu Dniprо-M standarts ir aizsardzība pret putekļiem, dubļiem, kondensātu. To nodrošina kvalitatīva plākšņu pārklāšana no abām pusēm ar tehnisko aizsarglaku. Tāpēc, strādājot putekļainās telpās, vai paaugstināta mitruma gadījumā nav jāuzstraucas par īssavienojuma risku.

Ergonomika un ērtības

Papildus aparāta tehniskajiem raksturlielumiem svarīga ir arī tā ergonomika, ērtības un ekspluatācijas drošība.

Piemēram, digitālā displeja esamība veicina precīzu metināšanas strāvas vērtību uzstādīšanu un regulēšanu un ļauj sekot metināšanas procesam. Tas ir īpaši aktuāli, kad metinātājs strādā slikti apgaismotās telpās vai vakarā.

Aparāti, kuriem ir atzīme “D”, ir aprīkoti ar speciālu displeju.

258D / 258DPB / 258PW / 260DB / 260DPB / 250DPFC / 250D MOS

Otrs ieteikums: pievērsiet uzmanību komplektācijai un tīkla kabelim!

Metināšanas aparātus komplektē ar pagarinātiem gumijas kabeļiem 2,5 m/3 m (SAB-250N/255 – 2 m). Arī ar tīkla kabeli 2 m. Tas ļauj metinātājam nodrošināt darba zonu līdz 5 m, veidojot savienojumu ar tīklu, paaugstināt manevrēšanas spējas.

Ja Jums ir svarīgi, lai aparāts būtu aprīkots ar koferi vieglākai transportēšanai un ērtai uzglabāšanai, pievērsiet uzmanību šādam modelim:

SAB: 258DPB, 260DPB – plastmasas koferī un modelis ММА 250DPFC ir ievietots alumīnija koferī.

Izvēloties aparātu, nozīme ir tā svaram un ergonomiskumam. Tas kļūst aktuāli veicot montāžas darbus un darbus augstumā. Tāpēc ir svarīgi, lai gabarītu un svara samazināšana neietekmētu aparāta jaudīgumu un funkcionalitāti. Arī mūsdienīgajiem un jaudīgajiem aparātiem piemīt kompaktums.

Pievērsiet uzmanību kabeļu savienojamības vienkāršībai un uzticamībai. Dnipro-M invertoros mezgla konstrukcija ir izgatavota no termoizturīgas plastmasas, pats mezgls ir noslēpts aparātā un neizceļas uz priekšējā paneļa gabarītiem, kas padara savienojumu vēl drošāku.

Komplektācija arī ir svarīga. Bāzes komplektā ir iekļauts: invertors, masas turētājs, elektroda turētājs, plāksnīte-maska, āmurs, birste, instrukcija.

Papildus:

SAB-258TS. Vienīgais modelis, kuram ir 100% tranzistoru aizsardzība pret īssavienojumu un straujiem sprieguma lēcieniem. Šādos gadījumos tiek aktivizēts aparāta pašaizsardzības mehānisms un izslēgta spēka daļa, kas novērš tranzistoru sadegšanu. Šī modeļa otrā īpašība ir SMARTSAVING. Gudrā funkcija ieslēdz dzesētāju tikai tad, kad uzsāk metināšanas procesu. Atvienošana notiek automātiski pēc 3 minūtēm, kad ierīce darbojas brīvajā režīmā. Tas ļauj ietaupīt līdz pat 30 procentiem elektroenerģijas.

SAB-258PW. Modelis ar profesionālu aizsardzības klasi IP-23. Šis modelis nebaidās no ūdens pilienu iekļūšanas tā iekšpusē un tādējādi plāksnes oksidēšanās kondensāta ietekmē nav iespējama. SAB-258PW modelis attiecas uz kategoriju “top” un darbojas ar strāvas kabeļiem līdz 200 m bez jaudas zuduma. Iedomājieties, ka strādājot augstumā, pārvietošanās ar aparātu ir ļoti sarežģīta. Tādā gadījumā, varat savienot pagarinātos, nepieciešamā garuma strāvas kabeļus, un veikt metināšanas darbus.

Trešā īpašība – aparāts spēj strādāt no tīkla, kurš ir 130 V liels. Pateicoties palielinātā tīkla filtra realizācijai, metināšanas process būs tāds pats kā 220 V spriegumā.

Mēs neapstājamies. Galvenais mērķis – orientēšanās uz klientu. 2020.gadā ir gaidāmi daudz jaunumi, tiks realizētas daudzas papildu funkcijas un vēl citas klientu vēlmes.

Metināšanas kvalitātes pasaules standarti un augsts lietderības koeficients ir realizēts katrā modelī. Tieši šādi uzdevumi mūs sagaida.

Pērkot metināšanas iekārtas, neaizmirstiet arī obligātos individuālos aizsardzības līdzekļus: sejas un acu aizsargmasku, cimdus – roku aizsardzībai, kā arī magnētiskos stūrīšus, kas paātrina darbu un ietekmē izpildes kvalitāti.

Ja jums nav leņķa slīpmašīnas, metāla griešanai vai metinātas šuves notīrīšanai iesakām iegādāties kādu no mūsu piedāvātajiem produktiem, pārejiet uz nākošo kategoriju un izvēlieties nepieciešamās preces.

Ar šīm zināšanām būs pietiekami, lai Jūs varētu izvēlēties labu metināšanas aparātu. Izmantojiet arī kvalitatīvas brilles vai masku un metināšanas brilles. Šis ir minimālais komplekts drošam darbam.