Katra mūsdienīga profesionāla celtnieka arsenālā ir dažādi rokas un elektriskie instrumenti, no kuriem viens ir perforators. Ir pieejami daudzi un dažādi perforatoru modeļi, piemēroti gan viegliem darbiem un lietošanai mājas apstākļos, gan profesionālai darbībai.
Pieejami perforatori ar dažādiem parametriem, svaru, gabarītiem un jaudu, bet parasti tos dala divās grupās – ar horizontāli novietotu motoru vai ar vertikāli novietotu motoru. Šajā rakstā aplūkosim galvenās atšķirības, priekšrocības un trūkumus, kā arī palīdzēsim Jums izvēlēties savām vajadzībām piemērotu instrumentu.
Pielietojums
Perforatoriem ir plašs pielietojums un ar tiem var veikt:
- Beztrieciena urbšanu;
- Triecienurbšanu;
- Kalšanu (trieciens bez urbšanas).
Urbšanas režīms piemērots standarta urbumiem kokā, metālā, plastmasā vai keramikā. Triecienurbšanas režīms paredzēts urbumiem cietos materiālos – betonā, akmenī vai ķieģelī. Toties kalšanas režīms paredzēts materiāla irdināšanai un demontāžai.
Perforatorus dala pēc to uzbūves. L-veida formas perforatori tiek saukti par kombinētajiem perforatoriem (dzinējs novietots vertikāli), bet taisnie perforatori, kuri izskatā atgādina urbjmašīnu, tiek saukti par horizontālajiem perforatoriem (dzinējs novietots horizontāli).
Horizontālie perforatori.
Vizuāli horizontālie perforatori atgādina urbjmašīnas, jo tāpat kā urbjmašīnām, to dzinējs ir novietots taisni. Tas nozīme, ka dzinējs ir uz vienas ass ar urbi, kas vienkāršo konstrukciju un ļauj tieši nodot griezes momentu. Šādi instrumenti gan ir ar ierobežotu jaudu un piemēroti mazu urbumu (5 – 16 mm diametrā) veikšanai. Tomēr tie ir kompakti, ērti lietojami un gana jaudīgi vairumam vienkāršu darbu.
Horizontālo perforatoru priekšrocības:
- Neliels svars un balansēta konstrukcija. Prasa minimālu piepūli no operatora.
- Nelielie gabarīti un parocīga forma atvieglo darbu grūti pieejamās vietās
- Viegli kopjams un remontējams. Vienkāršā konstrukcija samazina bojājumu iespējamību.
- Kabatai draudzīga izvēle.
Horizontālo perforatoru trūkumi:
- Ierobežota jauda.
Horizontālo perforatoru bieži izvēlas kā universālu urbšanas, triecienurbšanas, vieglas demontāžas vai maisījumu sajaukšanas rīku. Horizontālos perforators var izmantot arī komerciāliem nolūkiem un ilgstošam darbam. Galvenais ir ievērot konkrētā modeļa veiktspēju, nepārslogot to un neaizmirst veikt tā apkopi.
Kombinētie perforatori.
Kombinētie perforatori atšķiras ar motora novietojumu – motors ir novietots perpendikulāri urbim, tas ir nobīdīts uz apakšējo, vertikālo korpusa dalu. Kombinētajiem perforatoriem ir reduktors, tie parasti ir jaudīgāki nekā horizontālie perforatori, tāpēc ar tiem ir iespējams veikt lielāka diametra urbumus bez pārslodzes.
Kombinētie perforatori izmanto kloķa-klaņa triecienmehānismu, tādējādi to veiktspēja ir augstāka un tiem ir augstāks trieciena spēks. Šādi perforatori ir piemēroti sarežģītiem būvniecības darbiem, sienu demontāžai, betona ārdīšanai, liela diametra (līdz 52 mm) urbumu veikšanai un būvmaisījumu sagatavošanai lielos apjomos.
Kombinēto perforatoru priekšrocības:
- Instrumentam ir augstāks izturības līmenis pret nolietošanos.
- Augsts griezes moments ļauj izmantot perforatoru kā maisītāju.
- Trieciena spēks ir pietiekošs, lai drupinātu lielus blokus un demontētu sienas.
- Var veikt liela diametra urbumus.
Pie negatīvajām īpašībām var pieskaitīt tā lielo svaru, bet dažos gadījumus tā var būt arī priekšrocība, jo svars palielina instrumenta kinētisko enerģiju. Kombinētie perforatori ir dārgāki par horizontālajiem perforatoriem.
Kādu perforatoru man izvēlēties – kombinēto vai horizontālo?
Esam aplūkojuši kombinēto un horizontālo perforatoru atšķirības, varam pāriet pie piemērotāko instrumentu noteikšanas kritērijiem:
- Lietošanai mājas apstākļos labāk iegādāties horizontālo perforatoru, jo jauda ir pietiekama vairumam mājas darbu. Turklāt Jūs ietaupīsiet naudu, nav vajadzība iegādāties ierīci, kuras jaudu Jūs pilnībā neizmantosiet.
- Ja esat nolēmis veikt nopietnu remontu, kas paredz pārplānošanu, starpsienu demontāžu vai štrobēšanu, parocīgāks būs kombinētais perforators. Pateicoties pārākai dzesēšanas sistēma, Jums nebūs jāuztraucas par instrumenta pārkaršanu pie lielas slodzes. Ja budžets ir ierobežots, varat izvēlēties jaudīgu horizontālo perforatoru, taču tā jauda iespējams nebūs pietiekama.
- Profesionālai lietošanai ir jāizvēlas vajadzīgo darbu veikšanai piemērots perforators. Piemēram, triecienurbšanai un urbumiem ar diametru 6 – 14 mm būs gana ar horizontālo perforatoru, bet triecienurbšanai un urbumiem ar 16 mm vai lielāku diametru piemērots būs kombinētais perforators.
Veids | Horizontālie | Kombinētie |
Priekšrocības | Viegli un kompaktāki. Lētāki. Piemēroti gan lietošanai mājas, urbumiem, kuru diametrs ir 6-14 mm. | Liela jauda un trieciena spēks. Piemēroti sarežģītiem darbiem un ilgstošai lietošanai. Lielākas resursu rezerves. |
Trūkumi | Mazāka jauda un trieciena spēks. | Smagāki. Dārgāki. |
Pielietojums | Neliela diametra urbumu veikšana un triecienurbšana (6-14 mm), viegliem demontāžas darbiem. | Lielu diametra urbumiem, demontāžas darbiem, štrobēšanai, būvmaisījumu jaukšanai. |
Īsumā: mājas lietošanai ir piemērots horizontālais perforators, bet profesionālai lietošanai var lietot gan horizontālo, gan kombinēto perforatoru – viss ir atkarīgs no veicamajiem uzdevumiem. Izdarot izvēli, neaizmirstiet pievērst uzmanību citām īpašībām: papildu funkcijām, patronas tipam, rotācijas ātrumam, ergonomikai.