Nurgasaed

0
2141

Puidutöötlemist on võimatu ette kujutada ilma spetsiaalsete tööriistade kasutamiseta. Nurgasaag on hinnatud tööriist. Juba sae nimest on selge, et selle peamine ülesanne on puidu töötlemine - s.t. puidu saagimine. See erineb ketassaest selle poolest, et nurgasaega saab ka nurga ja kalde all lõigata.

Nurgasae valimine ei ole keeruline, oluline on teada, millised on nurgasae omadused ja kasutamise võimalused. Igal juhul annab abi konsultant, kuid valikuprotsess on palju kiirem, kui teate täpselt, millist tööd on teil vaja teha. Nüüd tutvustame teile nurgasae tehnilisi omadusi, lisafunktsioone ja materjalide töötlemist.

Nurgasaag

Iga nurgasaag koosneb elektrimootorist ja saekettast. Seade on ühendatud reduktoriga - osa, mis annab saele mootori võimsuse. Nad moodustavad kõik koos nurgasae funktsionaalse ploki. Saag lülitatakse sisse käepidemelt.

Seade on paigaldatud alusele ehk statiivile. Selle külge on kinnitatud pöördlaud, mille abil saate määrata soovitud nurki ja kaldeid. Nurgasae alus on valmistatud alumiiniumisulamitest. See muudab tööriista kergeks ja seda on mugav kasutada.

Detaļu, kura savieno funkcionālo bloku un statīvu, sauc par svārstu. Tā ir pagrieziena svira, kurā ir uzstādīts atsperes šarnīrs.

Ar svārsta palīdzību var pārvaldīt darba moduļus. Sākotnēji zāģa disks atrodas virs sagataves. Ar sviras palīdzību to nolaiž lejā. Balstā ir paredzēts speciāls griezums, caur kuru disks iziet cauri. 

Kas attiecas uz instrumenta diska pagriezienu horizontālā plaknē, dažiem zāģiem to var veikt tikai uz vienu pusi – no elektriskās piedziņas.

Leņķzāģi nevar sagriezt ļoti platas sagataves. Piemēram, ar griezējdisku, kura diametrs ir 255 mm, leņķzāģis var sazāģēt sagatavi taisnā leņķī, kura šķērsgriezums ir 90 mm. Izvēloties citu leņķi, maksimāli pieļaujamie sagataves gabarīti samazinās.

Lai iegūtu lielāku zāģēšanas platumu, zāģiem pievieno vilces funkciju. Tādiem instrumentiem funkcionālais bloks pārvietojas gar zāģēšanas līniju. Šādus instrumentus sauc par leņķzāģiem ar caurvilci.

Dzinēja tipa izvēle

Zāģa dzinēju parasti uzstāda labajā pusē. Ir arī zāģi, kuriem dzinējs ir nedaudz pabīdīts uz aizmuguri, lai būtu vairāk vietas darba veikšanai. Operators var strādāt ar jebkuru roku, kā arī sasvērt disku uz labo vai kreiso pusi.

Leņķzāģiem ir divu veidu dzinēji:

  • asinhronais;
  • kolektora.

Asinhronais dzinējs

Asinhronais dzinējs tiek uzskatīts par visekonomiskāko dzinēju. Tas ir uzticams un nerada lielu troksni. Asinhronie dzinēji ir uzticami, jo tajos ir minimāls detaļu skaits. Tie neuzkarst un tos var ilgi lietot – vienīgā detaļa, kas ir pakļauta nolietojumam, ir gultņi.

Kā mīnusu var minēt augsto attiecību starp masu un jaudu. 2 kW asinhronais dzinējs sver aptuveni 20 kg. Svara dēļ ir daži ierobežojumi tā izmantošanai, jo izmantot pārāk smagu instrumentu nav ērti. Turklāt, strādājot rūpnieciskās frekvences apstākļos, dzinējs nevarēs attīstīt rotora rotācijas ātrumu virs 2850 apgr./min.

Kolektordzinējs

Leņķzāģu populārākais dzinēja tips ir kolektordzinējs. Ar tādu pašu svaru kā asinhronajam dzinējam, kolektordzinējs nodrošinās lielāku griezes momentu. Maksimālais rotācijas ātrums ir lielāks – līdz 10000 apgr./min. un pat vairāk. Kolektordzinējus ir vieglāk vadīt un stabilizēt to apgriezienu skaitu.

Kolektordzinēja trūkums: augstāks trokšņa līmenis nekā citiem dzinējiem, kā arī ir jāveic suku maiņa.

Leņķzāģu jauda

Leņķzāģu jauda visbiežāk ir no 800-2500 W. Par universāliem tiek uzskatīti zāģi, kuru jauda ir aptuveni 1600-1800 W, jo tie ir piemēroti plašam uzdevumu spektram, veicot gan sadzīves, gan profesionālus uzdevumus. Tos bieži pērk darbnīcām mājās vai maziem uzņēmumiem.

Торцовка в работе

Patērējamā jauda ir svarīgs parametrs. Ja tiek veikta pareiza zāģa izvēle, tad būs iespējams iegūt optimālu jaudas un apstrādājamā materiāla attiecību, un paveikt darbu daudz efektīvāk. Jo lielāka jauda, jo lielāka diametra disku var uzstādīt. Medaļas otra puse – zāģa svara un gabarītu palielināšana.

Apgriezienu skaits

Apgriezienu skaits ir vēl viens svarīgs tehniskais rādītājs. Visbiežāk sastopamais skaits ir no 2800 līdz 6000 apgr./min. Lai veiktu kvalitatīvu griezumu bez defektiem, ir nepieciešams liels apgriezienu skaits. Piemēram, ja zāģa diska diametrs ir 260 mm, tad minimālais rotācijas ātrums ir 2800 apgr./min. Profesionālie leņķzāģi var darboties ar 4000-5000 apgr./min. pat ar liela izmēra disku.

Papildu funkcijas pēc izvēles

Katrs moderns zāģis ir aprīkots ar papildu funkcijām, kuras ir paredzētas komforta paaugstināšanai darba laikā, kā arī nepieciešamā drošības līmeņa nodrošināšanai.

Putekļu savākšanas sistēma

Lai savāktu putekļus, kas rodas darba laikā, ir jāizmanto īscaurule un putekļu savākšanas maiss vai arī celtniecības putekļsūcējs. Putekļsūcējs ir vislabākais variants, jo tas ļauj savākt pat vissīkākos putekļus, kas rodas, strādājot lielu apgriezienu gadījumā.

Putekļu savākšanas sistēma ir ļoti svarīga, pat ja ir jāiegādājas zāģis mājas apstākļiem. Liels daudzums putekļu, kas veidojas zāģēšanas laikā, piesārņos instrumentu, kā arī daļa paliks gaisā, kuru ieelpojat. Lai saglabātu instrumentu un pasargātu veselību, ir nepieciešams izmantot putekļu savākšanas sistēmu.

Aizsargapvalks

Aizsargapvalks ir paredzēts operatora aizsargāšanai darba laikā. Pat tad, kad zāģis ir ieslēgts, speciālais apvalks to nosedz. Virzot disku uz leju, arī apvalks atvirzās, atklājot disku.

Dziļuma ierobežošanas funkcija

Šī funkcija ļauj veikt darbus, kas saistīti ar rievu un profilu veidošanu, ierobežojot dziļumu, ar kādu disks var veikt griezumus.

Как выбрать торцовочную пилу для мастерской

Lāzervadība

Lāzers palīdz redzēt trajektoriju, pa kuru tiks veikts griezums. Tas ir svarīgi veicot griešanu leņķī, jo tiks patērēts mazāk laika, lai sagatavotos darbam.

Darba vietas apgaismojums

Iebūvētais apgaismojums nodrošina komfortu, strādājot nepietiekoša apgaismojuma apstākļos. Darba laikā sagatave būs ļoti labi redzama, pat ja ārējais apgaismojums nav labs.

Līgana palaišana

Šī funkcija ļauj dzinējam pakāpeniski uzņemt apgriezienus tā vietā, lai startētu ar pilnu jaudu. Rezultātā tiek pagarināts ierīces ekspluatācijas laiks un tiek novērsta diska ieķīlēšanās starta laikā. Turklāt, zāģis neraustīsies.

Apgriezienu regulēšana

Apgriezienu regulēšanas funkcija ļauj uzstādīt zāģi darbam ar noteiktiem materiāliem. Dažādiem koksnes veidiem, koksnes materiāliem, plastmasai un organiskajam stiklam, utt., ir nepieciešami dažādi apgriezieni.

Apgriezienu uzturēšana

Ja zāģis ir aprīkots ar šādu funkciju, tas saglabās stabilu apgriezienu skaitu pat slodzes laikā. Elektronika palielinās apgriezienu skaitu, ja tie sāks samazināties slodzes dēļ. Tas nodrošinās vienmērīgu zāģēšanu visā garumā.

Zāģripas ar cietsakausējuma plāksnītēm

Ļoti liela nozīme ir zāģripai. Tās parametri ietekmē griezuma dziļumu un platumu, nepieciešamo zāģa jaudu. Diski ir dažādi – tie atšķiras pēc zobu skaita, lieluma un formas.

Пильные диски для торцовочной пилы

Diska ārējais un loka diametrs

Diska loka diametrs ietekmē to, vai to ir iespējams uzstādīt uz zāģa. Populārākais izmērs ir 30 mm. Visbiežāk ir pieejami zāģi, kas paredzēti darbam tieši ar šāda veida materiāliem.

Daudz lielāka dažādība ir diska ārējam diametram. To var norādīt collās vai milimetros. Populārākais ir 255 mm. Jo lielāks ir diametrs, jo lielāku sagatavi varēs sazāģēt. Lai strādātu ar lielu disku, zāģim ir nepieciešama lielāka jauda. Jebkurā gadījumā, nav iespējams zāģim uzstādīt lielāka izmēra disku nekā paredzēts – tas neatradīsies tam paredzētajā vietā. Tā ir viena no leņķzāģu īpašībām, kas nodrošina drošību darba laikā.

Neiesakām uzstādīt diskus ar pārāk mazu diametru. Ieslēgšanas laikā dzinējam būs minimāla pretestība un apgriezienu skaits būs pārāk augsts – tas var radīt zāģa bojājumus.

Materiāla veids

Ir divu veidu diski:

  • monolītie;
  • cieto sakausējumu.

Monolītos diskus izgatavo no izturīga tērauda ar paaugstinātu oglekļa saturu. Tie diezgan ātri nolietojas, bet tos var uzasināt paša spēkiem.

Cietsakausējuma diski ir izgatavoti no instrumentu tērauda. Uz katra zoba galiņa tiem ir cietais sakausējums, visbiežāk, volframa karbīds. Tie ir dārgāki, bet tiem ir lielāka izturība un tie ir kļuvuši populāri profesionāļu vidū.

Diska biezums

No diska biezuma ir atkarīgs zāģēšanas biezums un materiāls, ko ieteicams ar to zāģēt. Plāniem diskiem ir mazāka stiprības rezerve, bet zāģējuma vieta ir daudz plānāka. Tam ir nozīme vērtīgo koku apstrādē. Biezie diski ir izturīgāki, bet tie patērē vairāk materiāla.

Zobu daudzums un izmērs

Zobu skaits var ievērojami atšķirties, t.i. no 8 līdz 90. Liels zobu skaits izraisa griešanas ātruma samazināšanos, bet griezums būs tīrāks. Ar mazāku zobu skaitu viss ir pretēji. Par zobu lielumiem – mazie ir labāk piemēroti tīrākam griezumam, bet lielie – ātrākai griešanai.

Zobu forma

Ir dažādu formu zobi:

  • Trapecveidīgie. Labi tiek galā ar koku, skaidu plāksnēm, plastmasas detaļām un krāsaino metālu.
  • Ieliekti. Tos izmanto, lai zāģētu daudzslāņainus materiālus, piemēram, laminātu.
  • Jauktie (zobi ir vērsti uz abām pusēm). Tiek izmantoti tādiem materiāliem kā saplāksnim un MDF plāksnēm.

Galvenais disku izvēlē

Visa svarīgā informācija par disku ir norādīta uz marķējuma. To var atrast uz auduma. Zinot, ko vēlaties atrast, ir viegli izvēlēties nepieciešamo disku, tomēr daudzi faktori nav tik acīmredzami kā mēs vēlētos. Ja ir šaubas, labāk vērsties pie konsultanta pēc padoma, nevis riskēt un iegādāties disku “uz aci”. Bieži vien vislabākā iespēja ir konsultēties ar cilvēku, kuram ir darba pieredze. Ja šādas iespējas nav, iegaumējiet divus galvenos raksturlielumus: diametrs, kas atbildīs konkrētam zāģim, un izvēlieties disku atkarībā no materiāla, kas tiks zāģēts.

Padomi un ieteikumi leņķzāģa izvēlei

Šajā sadaļā mēs sniegsim īsus padomus par leņķzāģa izvēli un optimālajiem tehniskajiem raksturlielumiem.

Maksimālais sagataves platums

Maksimālais sagataves platums ir atkarīgs no diska diametra un stiepes funkcijas. Jo lielāks ir diametrs, jo lielāku sagatavi varēs sazāģēt. Stiepes funkcija paredz iespēju pārvietot spēka bloku pa sagatavi ar stieņu un vadotņu palīdzību. Ja ir nepieciešams strādāt ar platām sagatavēm, izvēlieties zāģi ar pārbīdes funkciju.

Griezuma dziļums

Šis parametrs ir atkarīgs no diska diametra. Tas sasniedz maksimumu griešanas laikā, atrodoties 90° leņķī, bet slīpā griezumā samazinās. Izvēloties leņķzāģi, precizējiet, kāda diametra diskus var uzstādīt konkrētajam modelim, un kāds būs zāģēšanas dziļums. Papildu priekšrocība ir dziļuma ierobežotājs. Tas ļauj veikt kvalitatīvu rievu izveidi.

Darbs leņķī un ar pagriezienu

Pagrieziena un slīpuma regulēšanas iespējas ievērojami paplašina zāģa funkcionalitāti. Griešanu leņķī nodrošina sekcija ar rotācijas iespēju, kas ir uzstādīta uz statīva. Ar to var pagriezt disku attiecībā pret sagatavi. Griešana slīpumā ir pieejama modeļiem, kuros var noliekt disku uz vienu vai abām pusēm. Ja vēlaties veikt šādus darbus, noskaidrojiet vai instrumentam ir šādas funkcijas.  

Рез под углом торцовочной пилы

Griezuma precizitāte

Griezuma precizitāte ir atkarīga no diska griešanas ātruma, zobu skaita un materiāla daudzuma, no kura ir izgatavota sagatave. Jo lielāks ātrums un zobu skaits, jo precīzāks būs griezums. Ja vēlaties, lai griezums ir vēl precīzāks, izvēlieties zāģi ar lāzeri – tādā gadījumā būs redzama precīza diska pieskaršanās vieta pat veicot darbus leņķī.

Secinājumi

Leņķzāģa izvēle ir komplekss darbs, un ir jāņem vērā daudzas nianses. Iegūstot priekšstatu par izvēles niansēm jūs varēsiet pieņemt pareizu lēmumu un izvēlēties sev atbilstošu instrumentu, kurš apmierinās jūsu vajadzības.